Sam odpovídá: je René borec? Je hokej zábava? A odkud se tu všichni vzali??

08.09.2023

První mistrovský zápas letošní sezóny proběhne v hale Polárka dne 13.9. a půjde vskutku výjimečný duel! Premiérové klání rysů totiž okoření koncert Reného Součka, známého frýdeckého barda a autora neoficiální hymny města. Jako pozvánku na tuto akci jsme mohli vidět krátké video, které natočil SAM RYCHECKÝ, dvorní fotograf týmu, kterého máme právě možnost vyzpovídat.

Same, jak vůbec vznikla myšlenka propojit hokej a hudbu a proč právě René, a ne třeba Metallica?

Metallicu jsme měli v záloze, kdyby René nemohl (usmívá se). Jelikož však s naším nápadem souhlasil velice ochotně, nebylo co řešit. Tímto se omlouváme Larsovi a spol. Vím, že moc chtěli do Polárky přijet, tak snad příští rok. Ten nápad vznikl v hlavách vícero lidí, kteří se kolem hokeje motají a hlavním cílem bylo, uvolnit atmosféru na utkáních, a představit náš tým co nejširší veřejnosti. Ta myšlenka by měla procházet celou sezónou. Chceme, aby zážitek ze zápasů v Polárce nešel nahradit ani televizí, ani týmem z extraligy, a zápasy HC Frýdek-Místek lidi bavily.

Takže je na sezónu v plánu více akcí podobného typu?

Určitě ano, ale nepředbíhejme!


Dobře, vraťme se k tomu videu. Jak obtížné bylo vymyslet scénář a dát dohromady tolik lidí?

Dlouhé večery strávené s partou nad sepisováním stopáže a sestavováním scén střídala rána, kdy se všechno přeškrtlo, a začalo se nanovo. Asi po třech bezesných nocích a třístémpadesátém poslechu skladby "Fajne mjesto" se nám povedlo udělat kostru videoklipu. V neděli jsme jeli omrknout místa, kde bychom chtěli natáčet, a nanečisto si to projeli, abychom druhý den umělce moc nezdržovali.

A všichni ti "komparsisté"? Kde se vzali? Z fotek sálá uvolněná a pohodová atmosféra – to jsou všechno kamarádi?

Oslovili jsme všechny kamarády a známé, hodně mi pomohla rodina. Bylo to snadné, protože taková nabídka se přece neodmítá – zahrát si bez nároku na honorář ve videu, natáčet v pondělí přes den na rozpáleném náměstí, a nechat se stavět na značky… Dělám si srandu, máš pravdu, nálada byla skvělá, všechny to moc bavilo a na to, kolik s tím bylo stresu, to všechno vymyslet, a rozplánovat po vteřinách, tak samotné natáčení byl super zážitek s bezva lidmi. Ještě bych chtěl dodatečně poděkovat těm, co si kvůli tomu vzali volno z práce – to jsou fakt srdcaři. A samozřejmě taky manželce a dceři Ondry Hrachovského, který se k nám vrátil ze Šumperka. Je super, když se hráči a jejich rodiny zapojují dobrovolně do těchto aktivit.

Natáčeli jste ve Frýdku na náměstí, pak na Hluboké, před halou Polárka a nakonec na ledě s týmem. Vznikl nějaký problém, ať už s technikou nebo s lidmi kolem?

V jednu chvíli, to jsme byli asi ve třetině natáčení, se mi přehřál foťák a nechtěl se vůbec zapnout. Trošku mě zamrazilo při představě, že to budeme muset celé rozpustit, protože sehnat znovu tolik lidí na jiný den by asi bylo nemožné. Nakonec však po výměně baterie Soňa (Sony) oživla a pokračovali jsme dál. S lidmi problém nebyl žádný, všichni kolemjdoucí Reného znali, tak ho pořád zdravili. V restauraci Vulcano, kde jsme také točili, nám ochotně půjčili terasu a zástěru, za což dodatečně také děkujeme. Občas jsme bojovali s auty, která chtěla někam projet a vadil jim dav fanoušků uprostřed cesty, ale nic strašného. A na ledě už to šlo jako po másle, naši borci jsou profíci a trenér Janeček vládne pevnou rukou, takže bylo dotočeno raz dva.


A co hlavní hvězda natáčení? Měl nějaké speciální nároky? Jako třeba vlastní šatnu, koš s čerstvým exotickým ovocem apod.?

René je úplný pohodář, přišel na natáčení o něco dřív, abychom stihli kafe a pokecat. A to přijel až z jižních Čech, kam se nedávno přestěhoval! Celou dobu byl vysmátý a trpělivý, přestože jsme některé záběry točili asi desetkrát. Například po Hluboké musel chodit na slunci tam a zpátky skoro hodinu. Do toho nás bavil vtípky a historkami z koncertů a z vlaků. (Pozn. redaktora: René je povoláním vlakvedoucí)

Takže nakonec všechno dobré. Máš už na ten videoklip nějaké ohlasy?

Na sítích jsou nějaké lajky a komentáře. Zdá se, že to není úplně špatně! Což mě samozřejmě moc těší, protože tak velkou akci jsem dělal vůbec poprvé. Nejvíc mám ale radost z toho, jak se k tomu postavili všichni účinkující – od Reného přes celý kompars a náš tým producentů, až po hokejisty a trenéry. Se všemi byla radost pracovat a věřím, že příště zase spolu něco vymyslíme! Máme společný cíl, chceme náš hokej zviditelnit a udělat z něj zábavu pro všechny!

Moc ti děkuji za příjemný rozhovor, a ať se podaří všechno, co máš v této sezóně v plánu!

Taky díky a uvidíme se v září na hokeji!